Techniki
- Współczesne metody diagnozowania i leczenia tkanek miękkich
Prowadzący: dr Jarosław Ciechomski D.O., fizjoterapeuta, prezes Oddziału Wielkopolskiego PTF
- Techniki Energizacji Mięśni cz. 1
Podstawy teoretyczne rozwoju dysfunkcji tkanek miękkich.
Badanie funkcjonalne mięśni długich tułowia i kończyn.
Teoretyczne i praktyczne zastosowanie TEM (poizometryczna relaksacja, hamowanie zwrotne, izolityczny skurcz ekscentryczny, skurcz izokinetyczny, postfacilitation stretch wg Jandy i inne).
Podstawy leczenia punktów spustowych.
- Techniki Energizacji mięśni cz. 2
Zastosowanie TEM w leczeniu krótkich mięśni kręgosłupa, barku i stawu biodrowego.
- Mięśniowo-powięziowe rozluźnianie
Podstawy teoretyczne zaburzeń powięziowych i ich rola w dysfunkcji narządu ruchu. Teoretyczne i praktyczne zastosowanie mięśniowo-powięziowego rozluźniania. (Praca z blizną)
- Technika Aktywnego Rozluźniania
Podstawy teoretyczne zastosowania aktywnego rozluźniania kompleksu mięśniowo-powięziowego.
Praktyczne zastosowanie metody w leczeniu dysfunkcji tkanek miękkich.
- Dysbalans mięśniowo-powięziowy
Analiza postawy pacjenta i wynikające z niej implikacje kliniczne.
Badanie funkcjonalne równowagi mięśniowej.
Propozycje zastosowania technik tkanek miękkich w oparciu o analizę dysbalansu mięśniowo-powięziowego.
- Terapia punktów spustowych
Szkolenie rozszerzające terapię punktów spustowych.
Podstawy teoretyczne rozwoju zaburzeń w narządzie ruchu w wyniku aktywności punktów spustowych.
Inne metody leczenia punktów spustowych (positional release, kompresja ischemiczna, głęboki masaż i inne).
- Masaż głęboki (Deep tissue massage) jest formą terapii tkanek miękkich polegającej na przywracaniu prawidłowego napięcia głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. W przypadku przewlekłego napięcia lub uszkodzenia w tkance pojawiają się zrosty (pasma tkanki, które są bolesne, sztywne), mogą one występować zarówno na poziomie mięśni, ścięgien jak i więzadeł. Zrosty te mogą blokować krążenie i wywoływać ból, powodować ograniczenie ruchu, lub stan zapalny. Masaż głęboki poprzez powolne rozluźnienie, wydłużenie i zlikwidowanie zrostów oraz nieprawidłowych wzorców ruchowych znosi ból i przywraca prawidłowy zakres ruchu w sposób efektywny i przyjemny dla pacjentaęściej spotykanych jednostkach chorobowych
-masaż kaukaski
-masaż segmentarny
- Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną, wspomagającą proces usprawniania w wielu jednostkach chorobowych. Do niedawna metoda ta stosowana była głównie w sporcie, w celu ograniczenia ilości kontuzji występujących u zawodników, lub jako terapia wspomagająca w leczeniu urazów. Obecnie ma ona zastosowanie praktycznie przy każdej dysfunkcji układu mięśniowo-stawowego. W metodzie tej narzędziami są specjalne plastry. Dzięki ich elastyczności i rozciągliwości tylko na długość istnieje możliwość aplikacji na każdą część ciała z różnym napięciem plastra stosowanym w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Dodatkową zaletą jest grubość i ciężar, który jest zbliżony do parametrów skóry, hipoalergiczność oraz właściwości wodoodporne, które umożliwiają utrzymanie aplikacji przez kilka dni. Plastry nie zawierają żadnych leków, a ich działanie terapeutyczne związane jest tylko i wyłącznie z odpowiednią techniką naklejania, zastosowaną przez wykwalifikowanego w tej dziedzinie fizjoterapeutę.
Kinesiotaping ma bezpośrednie oddziaływanie na skórę (głownie na tzw. zakończenia Ruffiniego, receptory bólu, czucia głębokiego), na układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy. Bazuje on na kinezjologii i istniejącym w organizmie procesie samoleczenia, dlatego jego działanie jest długofalowe. Dodatkowym atutem tej metody jest fakt, że technika ta nie ogranicza ruchów w stawach i nie stanowi żadnej przeszkody w prowadzeniu dotychczasowego stylu życia. Podstawowe funkcje kinesiotapingu to przede wszystkim redukcja bólu, rozluźnienie napiętych mięśni, poprawa funkcji grup mięśniowych nadmiernie rozciągniętych oraz zwiększenie zakresu ruchu, a także pełni nieocenioną rolę w poprawie czucia propriocetywnego (czucia głębokiego) ciała. Metoda ta doskonale sprawdza się jako uzupełnienie innych metod terapeutycznych.
- Masaż kaukazki
- Masaż segmentarny
- International academy of ortophedic medicine Bark kolano biodro Kręgosłup: Lędzwiowy stany ostre, podostre i przewlekłe ,odcinek piersiowy ,odcinek szyjny.